ДВОРІЧАНСЬКА
ЦЕНТРАЛЬНА РАЙОННА ЛІКАРНЯ


Приветствую Вас Гость | RSS
...
Меню сайта
Главная » Статьи » Мои статьи

04.02. Всесвітній день боротьби проти раку.

 

       Рак –  це загальне позначення великої групи хвороб, які можуть уражати будь -яку частину тіла. Використовуються також такі терміни, як злоякісні пухлини й новоутворення . Характерною ознакою раку є швидке розмноженя аномальних клітин, що проростають за межі своїх звичайних границь і здатних проникати в прилеглі частини  тіла й поширюватися в інші органи. Цей процес називається метастазом.Метастази є основною причиною смерті від раку. Рак є соціальною проблемою , яка впливає на розвиток , у тому числі економічний суспільства в цілому.Інвестування в профілактику та раннє виявлення раку дешевше , ніж боротьба з його наслідками.Рак може уразити будь - кого.На нього хворіють громадяни будь -якого віку з різних країн і усіх соціально - економічних груп - навіть молоді чоловіки та жінки  в розквіті сил. 

      Рак - розвивається з однієї єдиної клітини. Перетвореня нормальної клітини на пухлину відбувається в ході багатоєтапного поцесу, що звичайно являє собою перехід передракового стану в злоякісні пухлини. Ці зміни відбуваються в результаті взаємодії між генетичними факторами людини й трьома категоріями зовнішних факторів , що включають такі канцерогени: фізичні ( ультрафіолетове, іонізуюче випромінювання , тривалий вплив травмування тканини та ін); хімічні ( азбест, компоненти тютюнового диму, афлатоксини,миш'як та інші забруднювачі харчових продуктів і питної води);,біологічні (інфекції, викликані деякими вірусами, бактеріями або паразитами, та ін.)

До ознак хвороби відносяться: швидка стомлюваність і немотивована ;висока температура тіла протягом довгого часу ; різні ущільненння під шкірою, на шкірі , в паху. в ділянці молочних залоз, у пахвовій западині; збільшення лімфатичних вузлів; різні домішки в сечі і калові: кров, слиз, гній ; тривалий більу будь - якій ділянці тіла;зміна тембру голосу, хронічний кашель без наявних причин,швидке зниження маси тіла без причин.

 Основними чинниками ризику розвитку онкологічних захворювань є також вживання тютюну, алкоголю, нездорове харчування, хронічний стрес, інфекції,у тому числі викликані вірусами гепатитуВ або С і деякими типами вірусу папіломи людини, і навіть вік людини.

З віком захворюваність раком різко зростає. Загальне нагромадження ризиків збільшується тенденція до зниження ефективності механізмів відновлення клітин по мірі ствріння людини.

 Сьогодні зниженню захворюваності на онкологічну патологію приділяється велика увага у діяльності галузі охорони здоров'ядержави.Программа " Здоров'я- 2020" ,розроблена у Міністерстві охорони здоров'я,покликана знизити рівень онкологічних захворювань в Україні на 5% , а також підвищити рівень виявлення злоякісних пухлин на початкових стадіях.

 Ризик захворіти на рак в Україні має кожен третій чоловік та кожна п'ята жінка.Із загальної кількості 30 % хворих- це люди працездатного віку .

Нині кожен 50 -й житель України має онкологічне захворювання.На обліку в онкологічних установах перебуває майже 1 млн.хворих.Щороку рак забирає життя 90 тис. українців.За статистикою впродовж останніх 10 років в Україні спостерігається стабільне зростання захворюності на рак. Щорічно онкоглогічний діагноз діагноз вперше отримують майже 160 тис.осіб 

За прогнозними оцінками до 2020 -го року рівень захворюваністі на злоякісні новоутворення в країні досягне 180 тис.нових випадків, тобто збільшиться на 15 % .

Рак , як причина смерті, посідає друге місце у структурі смертності населення  України і разом із серцево - судинними захворюваннями визначає рівень здоров'я наших співвітчизників.

У Харківській області на обліку перебуває 75.8 тис.онкохворих.Протягом 2016 року зареєстровано 9475 випадків захворювання на рак, проти 9177- и у 2015-му.Щороку від раку в області помирає майже  5 тис.осіб, найчастіше від раку легенів. Друге місце за причиною смерті серед жителів Харківщини посідають рак шлунка та рак молочної залози.

Слід відзначити, що харківські вчені разом із київськими колегами створили апарат " Магнітерм", який використовують  при проведенні хіміотерапії для лікування раку молочної залози.

Виявлення раку на ранній стадії та його адекватне лікування забезпечує стійке одужання у 100% хворих із I стадією захворювання, у 80% - із II стадією, у 25-30%- із III та у 5-8% із IV стадією .Особливе значення в ранній стадії діагностиці раку мають скринінгові прогами, що дохволяють визначити пухлину на початкових стадіях росту.

Під скринінгом розуміється систематичне проведення тестів , метою яких є виявлення людей із порушеннями, що дозволять припускати будь які певні ракові захворювання або передрак, і своєчасне направленя таких людей для діагностування та лікування.Програми скринінгу сосбливо ефективні для типів раку, які застрічаються найчастіше і для яких існують недорогі, прийнятні доступні для більшості населення скрининг - тести, зокрема:ПАП - тест на рак шийки матки,який рекомендується проводити  щороку всім жінкам старше 20 років; мамографія - для виявлення раку молочної залози, рекомендується проводити щороку всім жінкам старше 40 років ( 1 раз на 2 роки);колоноскопія - для виявлення раку прямої кишки, рекомендується проводити чоловікам і жінкам  старше 50 років; PSA - тест - для виявлення раку передміхурової залози, рекомендується проводити чоловікам старше 50 років.Але, нажаль ,рівень онкологічної допомоги в нашій країні ще не відповідає реальним потребам населення і сучасному рівню розвитку онкологічної науки. Так, загалом лише 68,7% первинних хворих у країні охоплені спеціальним лікуванням , 33,6% пацієнтів помирають протягом першого року, і 40% хворих живуть п'ять років  після встановлення діагнозу.

Дотримуйтесь 12 -и способів зниження ризику розвитку раку:

- не паліть, не вживайте ніяких видів тютюнової продукції;

- зробіть свій будинок вільним від тютюнового диму, сприяйте створенню бездимного середовища на своєму робочому місці;

- підтримуйте нормальну  масу тіла;

будьте фізично активними у повсякденному житті,обмежте кількість часу, який ви проводите сидячі;

- дотримуйтесь здорового раціону харчування- вживайте в їжу велику кількість цільних злаків, бобових, овочів,фруктів,обмежте вживання висококалорійних продуктів;

- якщо ви алкогольні напої,обмежте їх споживання, а повна відмова від алкоголю може запобігти розвитку раку;

- уникайте надмірного впливу сонячних променів, особливо на дітей , використовуйте засоби захисту від сонячних променів, не користуйтеся соляріями;

- на робочому місці захищайте себе від впливу речовин, які викликають рак,дотримуючись правил охорони та гігієни праці;

-з'ясуйте, чи не піддаєтеся ви впливу радіації внаслідок високого рівня природного опромінення радоном у житловому приміщенні, проведіть заходи щодо зниження високого рівня радону;

- для жінок: якщо у вас є така можливість, годуйте свою дитину грудним молоком- грудне вигодування знижує  ризрк розвитку раку у матері, обмежте використання гормональної терапії, що підвищує ризик розвитку деяких видів раку;

-подбайте про те, щоб ваші діти пройшли вакцинацію проти гепатиту В ( для новонародженних) та вірусу папіломи людини ( для дівчаток);

- скористайтеся послугами організованих програм скринінгуна рак прямої кишки( чоловіки та жінкив оглядових кабінетах поліклінік),грудей ( жінки),шийки матки( жінки).

Отже, якщо вести здоровий спосібжиття і грамотно  проводити профілактику раку, ризик захворіти можна значно знизити, а лікування,яке було розпочате на ранніх стадіях захворювання, дає хороші результати і збільшує шанси на довголіття.

 Турбота про власне здоров'я, відмова від шкідливих звичок , регулярне зверненя до лікаря - 1 раз на рік для проходженя профілактичних оглядів та при появі найменших сумнівів щодо стану свого здоровя - це шлях до повноцінного та якісного життя.

За матеріалами

КЗОЗ «Харківський                                 В.КУЧЕР

обласний центр здоров’я»                      Лікар -онколог КЗОЗ " Дворічанська ЦРЛ"                           

 

 

 

Категория: Мои статьи | Добавил: clr (28.10.2016)
Просмотров: 230 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Поиск