20 листопада – Міжнародний день відмови від куріння
Щорічно третього листопадового четверга міжнародна громадськість відзначає День відмови від куріння. Про шкідливість тютюнопаління відомо давно, однак тільки в другій половині ХХ ст. суспільство почало усвідомлювати масштабність людських та економічних втрат, спричинених цією згубною звичкою. Відповідно до визначення ВООЗ, курцем вважають людину, яка випалює принаймні одну сигарету на день упродовж не менш 12 місяців. Світова медична спільнота назвала куріння «чумою ХХ століття». На жаль, ця проблема залишається також чумою ХХІ століття.
Сигарета міцно вписалася у повсякденне життя. Для багатьох з нас палити стало такою ж потребою, як їсти, пити або чистити зуби.
Сьогодні у світі налічується понад 1,5 млрд. курців, а до 2025 року, згідно з прогнозами, їх кількість зросте ще на 400 млн. на нашій планеті кожні 6 секунд одна людина помирає від захворювань, пов’язаних з курінням тютюну, а щорічно з цієї причини гине майже 5 млн. осіб. При збереженні таких масштабів вживання тютюну до 2020 року щорічна кількість смертей збільшиться вдвічі.
Куріння є третім чинником ризику виникнення інсульту та інфаркту, а також першим чинником розвитку раку легенів. Щороку в Україні внаслідок куріння помирає 120-140 тис. осіб.
У момент затягування сигаретою:
- Звужуються артерії, що постачають кров до серця, нирок, печінки.
- Посилюються процеси згортання крові, що призводять до ризику утворення тромбів.
- У порожнині рота ясна стають рихлими, пошкоджується зубна емаль, збільшується ймовірність захворювання на карієс.
- Збільшуються відкладення холестерину на стінках аорти і коронарних артерій, що викликає активний розвиток атеросклерозу.
- Підвищується кислотність шлункового соку, виникають гастрити і виразкова хвороба.
Встановлено, що більшість (90%) людей починають палити у молодому віці. Саме курці, які познайомилися з сигаретою до 18 років, не можуть самостійно «розлучитися» з сигаретою до кінця життя. Молоді люди впевнені, що кинути палити легко. Проте далеко не всім з них вдається позбутися від нікотинової залежності.
Пасивне куріння не менш небезпечне, воно згубно впливає на дихальну систему, до того ж тютюновий дим – сильний алерген. Пасивний курець вдихає ті ж самі небезпечні речовини, що й курець, незважаючи на їх малу концентрацію.
Якщо врахувати, що куріння сприяє розвитку раку легенів та стравоходу, бронхіту, виразки шлунка, імпотенції, то зрозуміло, наскільки шкідливий тютюн для організму людини.
Експерти ВООЗ зробили висновок, що смертність серед курців:
- на 30-80% вище, ніж у некурящих;
- зростає зі збільшенням кількості викурених цигарок;
- вища серед людей, які почали палити в молодому віці.
І якщо це не переконало Вас, то знайте, що:
- серед хворих на рак в різній формі 95% палять;
- смертність від раку легень серед курців вища у 20 разів;
- стенокардія у курців зустрічається частіше у 13 разів;
- інфаркт міокарда уражує курців в 12 разів частіше (особливо до 40 років);
- виразка шлунка у курців частіше в 10разів;
- кожен сьомий курець страждає від облітеруючого ендартеріїту, який часто вимагає ампутації ніг;
- рак нирок зустрічається у курців частіше в 5 разів;
- із 100 випадків захворювання на туберкульоз легенів 95 припадають на курців;
- куріння відіграє важливу роль у розвитку раку гортані, порожнини рота, стравоходу, сечового міхура, нирок, підшлункової залози;
- серед померлих від хронічного обструктивного захворювання легень (ХОЗЛ) не менш 75% курців.
За наявності в сім’ї курців ризик розвитку онкозахворювань зростає. Люди, які в дитячому віці зазнали впливу тютюнового диму, а самі не почали палити, все одно мають підвищений шанс захворіти на рак. Обстеження дружин курців дозволило зробити висновок: ризик розвитку раку легенів у них у 2-3 рази вищий, ніж у жінок, чоловіки яких не курять. Діти курців-жінок приблизно до 11 років відстають у фізичному і розумовому розвитку.
За всіма цими сухими цифрами статистики стоять життя багатьох мільйонів людей, їхніх дітей та батьків.
Прогнози експертів невтішні: у найближчому майбутньому здоров’я населення буде залежати від інтенсивності відмови від куріння. Саме цей чинник може збільшити тривалість життя і вберегти від багатьох хвороб.
Боротьба проти тютюну – це комплекс всебічних заходів:
- щодо захисту молоді від тютюну, особливо щодо запобігання курінню;
- з підтримки курців в їх прагненні відмовитися від цієї звички;
- із захисту некурящих людей від впливу пасивного куріння;
- з регулювання тютюнової продукції.
З 2012 року у нашій країні стали чинними анти тютюнові закони про захист населення від реклами куріння, а також про звільнення робочих та громадських місць від тютюнового диму.
Лікарі стверджують, що вже через 20 хвилин після останньої викуреної сигарети артеріальний тиск знизиться до нормального, відновиться нормальна робота серця, поліпшиться кровопостачання.
Через 8 годин нормалізується вміст кисню в крові.
Якщо продовжити відмову від паління до двох діб, то посилюється здатність відчувати смак і запах.
Тиждень утримання від сигарет поліпшить колір обличчя, неприємні запахи від волосся і шкіри зникнуть.
Здоров’я почне повертатися через місяць: стане легше дихати, пройдуть втома, головний біль, кашель.
Існує безліч способів відмовитися від куріння: голкорефлексотерапія, гіпноз, медикаментозні препарати, величезна кількість методів народної медицини. З’явились навіть електронні помічники в боротьбі з курінням.
Однак при такому наборі різноманітних засобів боротьби з курінням лікарі відзначають, що людина ніколи не кине палити, якщо сама цього не захоче. І вони абсолютно праві, оскільки багато курців вдало розлучилися з тютюнопалінням, розраховуючи лише на власні сили.
Кидайте палити!
Міжнародний день відмови від куріння –
найкращий час розлучитися з цією згубною звичкою.
Ніхто з колишніх курців не пошкодував,
що він зумів це зробити!
За матеріалами
Харківського обласного
центру здоров’я |